איילים - תכנון פיננסי ופתרונות ביטוח | ניהול סיכונים משפחתי כחלק מתכנון פיננסי מקיף
תכנון פיננסי, פתרונות ביטוח, מחזור משכנתאות, גמל והשתלמות, בקרת תיקיי השקעות, פנסיות ותגמולים, תיקיי השקעות, השקעות אלטרנטיביות, איילים, אייל כחלון, ביטוחים, פנסיות, פנסיה, תיק השקעות
1
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-1,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-7.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.3,vc_responsive
 

ניהול סיכונים משפחתי כחלק מתכנון פיננסי מקיף

01 דצמ ניהול סיכונים משפחתי כחלק מתכנון פיננסי מקיף

כמו כל משפחה, גם אתם ודאי עובדים קשה לפרנסתכם ועושים הכל על מנת להרוויח את משכורתכם בכבוד. וכמו כולם – חשוב שגם אתם תהיו ערוכים למקרה של אסון שפוקד את המשפחה, צורך בסיעוד או כל צרה אחרת. במאמר הבא נסייע לכם להבין כיצד לבצע ניהול סיכונים בתחום הביטוח על מנת להבטיח שלא תגיעו למצב של חוסר אונים והיעדר אמצעים.

ביטוח בריאות וביטוח סיעודי

ביטוח בריאות מיועד לכיסוי הוצאות עבור טיפול רפואי וכל אחד זכאי לממש אותו באמצעות קופות החולים וסל התרופות. עם זאת, הביטוח הציבורי לא תמיד מממן את כל סוגי הטיפולים הרפואיים ואף מקשה על קבלתם, מה שמביא אנשים רבים לבטח עצמם גם באופן פרטי עבור מחלות שונות – בעיקר כאלה שהטיפול בהן יקר במיוחד.
ביטוח סיעודי מופעל במקרים שבהם האדם לא רק מאבד את כושר עבודתו, אלא גם זקוק לסיוע צמוד על מנת לבצע פעולות יום-יומיות. חולה סיעודי זקוק פעמים רבות לא רק לליווי אלא גם לטיפול רפואי יקר במיוחד. יש לדעת כי כל אחד זכאי לביטוח סיעודי ציבורי מכוח חוק הביטוח הלאומי, אך ביטוח כזה מוגבל מאוד והקצבה שניתנת במסגרתו לרוב לא מספיקה, אם בכלל מצליחים לקבל אותה. על כן, אנשים רבים נוהגים לבצע ביטוח זה באופן פרטי, כדי להבטיח טיפול הולם.
ניהול סיכונים נכון בתחום ביטוחי הבריאות וסיעוד צריך להבטיח שבכל צרה שלא תבוא, תוכלו לעמוד בהוצאות הרפואיות בעזרת כספי הביטוח וההון העצמי. עם זאת, חשוב שלא להשקיע כסף מיותר בביטוח מקרים שבהם ניתן להסתפק בביטוחים הציבוריים.

ביטוח חיים – כמה כסף יצטרכו בני משפחתכם?

ביטוח חיים הינו אחד הביטוחים הדינמיים ביותר שניתן לרכוש. לא משנה מה מצבכם הכלכלי כיום, אתם יכולים לרכוש ביטוח אשר יעניק למשפחתכם די כסף במקרה אסון. כמה כסף? כמה שתבחרו. ככל שתבקשו להשאיר להם יותר כסף, כך כמובן יאמיר גם מחיר הפוליסה. לכן, כאשר מדובר בביטוח חיים חשוב לדעת כמה כסף בדיוק יצטרכו הקרובים שלכם, כאשר על השאלה הזאת יש לענות על פי סוג וכמות הנכסים שיש בידיכם, עלויות המחיה שלכם, רמת החיים שאתם רגילים אליה, צרכים בריאותיים, כמות הכסף שמכניסים שאר בני המשפחה וסוגיות פיננסיות נוספות. בסופו של דבר, חשוב להגיע לסכום אשר אין עוררין כי הוא יספיק לקיום המשפחה בכבוד. כמו כן, חשוב לבחון סכום זה אחת לכמה שנים בהתאם לשינויים הכלכליים שאתם חווים (צבירת נכסים, החלפת עבודה, הבאת ילדים נוספים ועוד) ולעדכן את הפוליסה בהתאם.

ביטוח אלמנטרי – כיצד לתכנן אותו?

פן נוסף במכלול הפוליסות שלנו הינו הביטוח האלמנטרי (ביטוח כללי), אשר מתייחס לפגיעה או לאובדן של רכוש יקר ערך או לחילופין לפגיעה בנפש בעקבות השימוש ברכוש. ביטוח זה כולל בתוכו ביטוח רכב, ביטוח דירה, ביטוח סחורות ונדבכים נוספים. כאשר מתכננים את ניהול הסיכונים בתחום זה, חשוב להבין עד כמה כל אחד מהנכסים מהווה נתח משמעותי במרכיב ההון שלכם. למשל, אם אתם בעלי דירה שמרבית כספיכם מושקע בה, או לחילופין שהרכב שלכם מהווה מרכיב משמעותי בהכנסתם, חשוב לבטח את הפריטים באופן שלא ישאיר אתכם קרחים במקרה אסון. במקרים שבהם אתם מתגוררים בדירה זמנית, או עושים שימוש ברכב ישן שאינו משמעותי במיוחד בתפקוד היום-יומי שלכם, ניתן להסתפק בפוליסה זולה יחסית אשר מירב הדגש בה הוא על פגיעה בנפש בעקבות השימוש ברכוש.

תכניות פנסיוניות – חלק חשוב בניהול הסיכון

אחת הדרכים היעילות ביותר שבאמצעותן ניתן להבטיח הזדקנות בכבוד הינה הפרשה נכונה לקרן הפנסיה / ביטוח מנהלים /תגמולים לעצמאי אשר מיועדות לחסכון לטווח הארוך וכן לקרנות השתלמות ופוליסות חיסכון אשר מיועדות לטווח קצר עד בינוני . כאשר מדברים על ניהול סיכונים בהקשר זה, יש לחלק את הביצים באופן נכון על פני הסלים השונים כך שגם אם חלק מההשקעות לא יניבו תשואה כפי שצפיתם, כספי הפנסיה שלכם לא יפגעו באופן משמעותי. גם לאחר הפרישה, חשוב לנהל את הקרנות השונות בהתאם לנכסים שיש לכם וככל שמצבכם הכלכלי יציב יותר – ניתן לקחת סיכונים שיאפשרו את הגדלת הרווח.

אל תחתמו לפני שאתם מבינים!

מלבד טיפים אשר נוגעים לניהול הסיכונים עצמם, העצה החשובה ביותר שניתן לתת בתחום הביטוח הינה להבין עד הסוף על מה אתם חותמים. אנשים רבים נוהגים לחתום על פוליסות מבלי שהם מבינים על מה בדיוק הם מתחייבים ומה מוצע להם בתמורה – זאת כתוצאה מלחץ שמופעל עליהם, מפזיזות או מחוסר בקיאות בתחום. לא משנה איזה ביטוח אתם יוצרים לעצמכם – ביטוח חיים, ביטוח תכולת דירה, ביטוח רכב או כל אחד אחר, חשוב מאוד להבין לעומק את פרטי הפוליסה עד לפסיק הקטן ביותר. ודאו שכל מסמך שאתם חותמים עליו מובן לכם היטב והדברים מסוכמים "ברחל בתך הקטנה".
אם יש לכם ספק, חוסר בהירות או שאלה מסוימת לגבי אופן הפיצוי, מידת הכיסוי של הפוליסה, זמן ההמתנה לכסף, עלות הפוליסה לאורך שנים או כל דבר אחר – אל תהססו לשאול ולבדוק שוב ושוב עד שתהיו בטוחים. במידה ואתם חשים שאין לכם את הידע המקצועי המספיק על מנת להתחייב על חוזה כל משמעותי והרה גורל, מומלץ כמובן להיעזר בשירותים של מתכנן פיננסי / סוכן ביטוח אשר יוכל לפרש את החוזה לשפתכם ולהבטיח שמה שאתם חושבים שאתם חותמים עליו הוא באמת מה שאתם מקבלים. כך או כך – אנו מאחלים לכם שכל זה יישאר בגדר תיאוריה ושלעולם לא תזדקקו להפעיל את פוליסת הביטוח.

המאמר נכתב ע"י אייל כחלון מתכנן פיננסי מוסמך C.F.P ובעלים של איילים- תכנון פיננסי ופתרונות ביטוח
No Comments

Post A Comment